Komisja Nadzoru Finansowego wprowadza zmiany w zakresie kredytów hipotecznych. Celem nowej rekomendacji S jest zwiększenie dostępności kredytów ze stałym oprocentowaniem, co ma zabezpieczyć kredytobiorców przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych.

Kredyty hipoteczne ze stałą stopą – standard w Europie

W większości krajów europejskich kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu to standard. W Polsce natomiast tego typu oferta pojawia się dopiero od niedawna i tylko w wybranych bankach, takich jak ING, Santander czy PKO BP.

KNF dostrzega ryzyko zmiennej stopy procentowej, które może prowadzić do wzrostu rat kredytów i problemów z wypłacalnością. Dlatego banki będą zobowiązane do wprowadzenia do oferty kredytów o stałej stopie procentowej, co ma zwiększyć bezpieczeństwo kredytobiorców.

Jakie zmiany wprowadza rekomendacja S?

Zgodnie z nowymi wytycznymi:

  • Każdy bank oferujący kredyty hipoteczne musi wprowadzić kredyty o stałym oprocentowaniu.
  • Stałe oprocentowanie musi obejmować całą kwotę kredytu.
  • Minimalny okres obowiązywania stałej stopy procentowej to 5 lat.
  • Banki muszą umożliwić zmianę oprocentowania z zmiennej na stałą stopę procentową, także dla kredytów zawartych przed wejściem w życie rekomendacji.

Kiedy banki wprowadzą zmiany?

KNF określa konkretne terminy wdrożenia rekomendacji:

  • Banki komercyjne mają czas do 31 grudnia 2020 roku.
  • Banki spółdzielcze muszą dostosować ofertę najpóźniej do 31 grudnia 2022 roku.

Kredyty hipoteczne – większa stabilność, ale czy wyższy koszt?

Wprowadzenie kredytów ze stałym oprocentowaniem zwiększy bezpieczeństwo finansowe kredytobiorców, zapewniając przewidywalność rat. Pytanie jednak brzmi – jaka będzie cena takiego rozwiązania? Warto obserwować, jak banki dostosują swoją ofertę i jakie oprocentowanie zaproponują klientom.