Wybór formy nabycia nieruchomości ma istotne znaczenie, zwłaszcza gdy finansowanie zakupu odbywa się za pomocą kredytu mieszkaniowego. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wszystkie formy przeniesienia własności nieruchomości kwalifikują się jako cel kredytu hipotecznego. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ rodzaj transakcji ma wpływ na możliwość jej sfinansowania kredytem mieszkaniowym. Oto najczęściej spotykane formy nabycia nieruchomości, które mogą być sfinansowane kredytem hipotecznym.

1. Akt notarialny umowy kupna-sprzedaży na rynku wtórnym

Podstawową formą przeniesienia własności nieruchomości jest akt notarialny umowy kupna-sprzedaży, który dotyczy transakcji na rynku wtórnym. Jest to najczęściej spotykana forma zakupu nieruchomości, która nie budzi żadnych wątpliwości. Kredyt mieszkaniowy może zostać przeznaczony na sfinansowanie tej transakcji.

2. Wyodrębnienie lokalu mieszkalnego na własność

Inną formą nabycia nieruchomości, szczególnie na rynku pierwotnym, jest wyodrębnienie lokalu mieszkalnego na własność i założenie dla niego nowej księgi wieczystej. Zdarza się to najczęściej w przypadku mieszkań nabywanych od dewelopera. W tej sytuacji kredyt hipoteczny może zostać udzielony na podstawie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej.

3. Wyrok rozwodowy z podziałem majątku

W przypadku rozwodu, kiedy dochodzi do podziału majątku wspólnego, możliwe jest nabycie nieruchomości przez jednego z małżonków, który zobowiązuje się do spłaty drugiego. Jeśli nie ma wystarczających środków, można skorzystać z kredytu hipotecznego na spłatę byłego współmałżonka.

4. Akt notarialny podziału majątku wspólnego

Jeśli podział majątku nie został uwzględniony w wyroku rozwodowym, można go przeprowadzić za pomocą aktu notarialnego podziału majątku wspólnego. Jest to forma legalna i uznawana przez banki przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

5. Zniesienie współwłasności z dopłatą

W sytuacji, gdy współwłaściciele nieruchomości chcą rozwiązać współwłasność, można podpisać akt notarialny zniesienia współwłasności, w ramach którego jedna strona spłaca drugą. W takim przypadku kredyt hipoteczny może zostać użyty do sfinansowania przejęcia pełnej własności nieruchomości.

6. Akt notarialny zamiany nieruchomości

Jeśli zdecydujemy się na zamianę nieruchomości zamiast zakupu, także jest możliwe skorzystanie z kredytu hipotecznego. Warto pamiętać, że w przypadku droższej nieruchomości konieczna będzie dopłata z naszej strony, którą również można sfinansować kredytem.

7. Postanowienie sądu o przysądzeniu własności

Nieruchomości, które są nabywane w drodze licytacji komorniczej, również mogą być przedmiotem kredytu hipotecznego. Jednak w takich przypadkach należy pamiętać, że kredytodawcy mogą wymagać posiadania innych zabezpieczeń na nieruchomości.

8. Wyodrębnienie nowego lokalu w wyniku przebudowy

W niektórych przypadkach nieruchomość może zostać wyodrębniona w wyniku przebudowy istniejącego budynku, a nowopowstały lokal będzie przedmiotem transakcji. Kredyt mieszkaniowy może zostać przeznaczony na zapłatę za ten lokal, szczególnie gdy konieczna jest spłata innych właścicieli.