Zmiany w przepisach dotyczących kredytów udzielanych w obcej walucie miały miejsce w 2017 roku, kiedy to weszła w życie ustawa hipoteczna. Chociaż takie kredyty nie zostały całkowicie zlikwidowane, ich udzielanie stało się bardziej restrykcyjne. Ustawa ta, wraz z regulacjami wydanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego, wprowadza jasne zasady dotyczące kredytów walutowych, które obejmują m.in. wymagania dotyczące dochodów kredytobiorcy.

Dla kogo kredyt w obcej walucie?

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny w obcej walucie, podstawowym warunkiem jest osiąganie dochodu w walucie, w jakiej bank udzieli kredytu. Oznacza to, że jeżeli Twoje dochody pochodzą z pracy za granicą lub w walucie innej niż polski złoty, masz możliwość ubiegać się o taki kredyt, pod warunkiem spełnienia tego wymogu.

Kredyty walutowe można przeznaczyć na zakup nieruchomości, budowę domu, konsolidację kredytów czy też inne cele dowolne. Banki szczególnie przychylnie patrzą na osoby, które uzyskują dochody w walutach stabilnych, takich jak euro, dolary amerykańskie czy funty brytyjskie.

Jakie waluty akceptują banki?

Banki udzielające kredytów hipotecznych w obcej walucie akceptują dochody w następujących walutach:

  • Euro
  • Korony norweskie
  • Korony szwedzkie
  • Funty brytyjskie
  • Dolary amerykańskie

Pomimo preferencji dla dochodów w polskich złotych, osoby zarabiające w innych walutach nie muszą rezygnować z marzenia o kredycie hipotecznym, pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymagań.

Wady i zalety kredytu w obcej walucie

Główną zaletą kredytu w obcej walucie jest możliwość uzyskania finansowania w walucie, w której otrzymujemy dochody, co może ułatwić spłatę kredytu bez ryzyka wynikającego z kursów walutowych. Wadą jest natomiast zmienność kursów walutowych – kredytobiorca musi liczyć się z możliwością wzrostu kosztów kredytu w przypadku niekorzystnych zmian na rynku walutowym.

Oprocentowanie kredytów walutowych jest wyliczane na podstawie wskaźnika LIBOR (London Interbank Offered Rate), który jest referencyjną wysokością oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzynarodowym.

Dodatkowo, przy kredycie w obcej walucie, banki wymagają wyższego wkładu własnego niż w przypadku kredytu hipotecznego w złotówkach. Zwykle wynosi on co najmniej 20% wartości nieruchomości, ale w przypadku kredytu walutowego może być wyższy. Często możliwe jest obniżenie wkładu własnego do 10%, jednak brakująca kwota jest zabezpieczana przez dodatkowe ubezpieczenie.

Podsumowanie

Kredyt w obcej walucie to opcja, która może okazać się korzystna dla osób zarabiających w walutach obcych. Dzięki zmianom przepisów, ubieganie się o taki kredyt stało się trudniejsze, ale nadal możliwe. Warto jednak pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z wahaniami kursów walutowych i wyższym wkładzie własnym, które to elementy trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze kredytu walutowego.