Czy warto brać kredyt w czasie pandemii?

Wiele osób zastanawia się, czy obecna sytuacja to dobry moment na zaciągnięcie kredytu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ banki zmieniły podejście do oceny ryzyka klientów. Branża, w której pracuje kredytobiorca, oraz rodzaj umowy o pracę stały się kluczowe w procesie decyzyjnym banków. Niektóre sektory są uznawane za podwyższone ryzyko, a umowy na czas określony, umowy zlecenia czy umowy o dzieło często nie są akceptowane. Wraz z luzowaniem obostrzeń sytuacja się poprawia, a banki ponownie zaczynają akceptować bardziej elastyczne formy zatrudnienia.

Wpływ pandemii na ceny nieruchomości

Pandemia miała istotny wpływ na wzrost cen nieruchomości. Rosnące ceny materiałów budowlanych, takich jak stal, drewno czy styropian, ograniczona liczba dostępnych działek oraz wyższe koszty pracy sprawiły, że zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny odnotowały wzrost cen. W najbliższym czasie nie należy spodziewać się spadków – bardziej prawdopodobna jest dalsza stabilizacja lub kontynuacja wzrostu.

Stopy procentowe a koszt kredytu

Od marca 2020 roku mieliśmy do czynienia z trzema dużymi obniżkami stóp procentowych, co przełożyło się na niższe raty kredytów i lepszą zdolność kredytową. Jednak coraz częściej mówi się o możliwości podwyżek stóp procentowych, co wpłynie na wzrost kosztów kredytu. Według Rady Polityki Pieniężnej do końca 2021 roku stopy procentowe nie powinny wzrosnąć, ale w 2022 roku sytuacja może się zmienić. Dodatkowo banki już teraz zaczynają podnosić marże kredytowe.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o kredycie hipotecznym w dobie pandemii nie jest łatwe. Choć warunki kredytowe są nadal korzystne, to w przyszłości mogą się zmienić. Stabilizacja rynku i pełne odmrożenie gospodarki sprawiają, że warto rozważyć realizację planów zakupu nieruchomości, zanim kredyty staną się droższe.