Kredyt wypłacany w transzach to najczęściej kredyt budowlano-hipoteczny, który przeznaczony jest na budowę domów lub mieszkań. Takie kredyty występują w przypadku zarówno samodzielnej budowy domu, jak i zakupu nieruchomości w trakcie jej budowy. W tym przypadku płatności za nieruchomość są realizowane w transzach, a banki uzależniają wypłatę kolejnych części kredytu od postępu prac budowlanych.

Jak przebiega wypłata kredytu w transzach?

Banki wypłacają kolejne transze kredytu po przedstawieniu dokumentów potwierdzających wykorzystanie wcześniej udostępnionych środków. Zazwyczaj wystarczy przedstawić zdjęcia inwestycji lub umożliwić inspekcję przez rzeczoznawcę banku. Wypłata każdej transzy wiąże się z kosztami, które w większości banków wynoszą od 200 do 350 zł. Aby zlecić wypłatę kolejnej transzy, kredytobiorca składa pisemny wniosek w banku.

Kredyt na zakup nieruchomości i jej wykończenie

W przypadku kredytów, które mają na celu zarówno zakup mieszkania, jak i jego wykończenie, banki również mogą wypłacać środki w transzach. Kredyt taki jest traktowany jako jedna kwota, ale środki uruchamiane są w dwóch częściach – część trafia bezpośrednio na konto sprzedającego/dewelopera, a druga część przeznaczona na wykończenie mieszkania na konto kredytobiorcy. W przypadku rynku pierwotnego bank wypłaci środki na wykończenie dopiero po przedstawieniu aktu notarialnego umowy przyrzeczonej lub protokołu odbioru mieszkania. Na rynku wtórnym podstawą do wypłaty kredytu jest akt notarialny umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Ponadto, kredytobiorca ma ograniczony czas na udokumentowanie zainwestowanych środków zgodnie z przedstawionym kosztorysem prac remontowych.

Refinansowanie kredytu z dodatkowymi środkami

Innym przypadkiem, w którym kredyt jest wypłacany w transzach, jest refinansowanie kredytu z jednoczesnym wnioskiem o dodatkowe środki. W takim przypadku bank najpierw spłaca poprzedni kredyt, a dopiero później, po przedstawieniu odpowiednich dokumentów, takich jak wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej poprzedniego banku, przelewa pozostałą kwotę.

Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipotecznie

Podobnie działa kredyt konsolidacyjny, który może obejmować kredyt hipoteczny oraz inne zobowiązania z różnych instytucji finansowych. W przypadku tego typu kredytu, wnioskodawca może ubiegać się również o dodatkową kwotę na dowolny cel. Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką również wypłacany jest w transzach, w zależności od spłat poszczególnych zobowiązań. Kolejne transze są uruchamiane po przedstawieniu dokumentów potwierdzających spłatę konsolidowanych kredytów, a w przypadku kredytu hipotecznego – po złożeniu wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.